Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 160
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

Tym razem Boguś Janiszewski i Max Skorwider pochylają się nad ważnym tematem degradacji natury w książce pt. „Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Autorzy wzięli pod lupę globalne zaśmiecanie planety, które stanowi coraz większe zagrożenie dla naszej egzystencji.

Tak jak w poprzednich częściach z serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią” czytelnicy znajdą dużo zabawnych i satyrycznych dialogów, trafnych grafik, celnych spostrzeżeń oraz sporo czarnego humoru, które razem sprawiają, że nawet taki trudny temat da się przyswoić.

Publikacja rozpoczyna się rozdziałem „Czemu ludzie śmiecą?”, w którym czytelnicy przeczytają, że kiedyś praczłowiek nie potrzebował dużo, dzięki czemu za bardzo nie miał czym śmiecić. Z czasem planeta się zaludniła, a ludzie gromadzili się bliżej siebie, budując miasta.

Człowiek to bystre stworzenie, który metodą prób i błędów tworzył coraz to nowsze technologie. Rewolucja przemysłowa doprowadziła do masowej produkcji śmieci, tym samym zanieczyszczając coraz to większą powierzchnię ziemi. Patrząc co się dzieje wokół nas, widzimy, że jesteśmy przepełnieni dobrobytem i – co gorsza – ciągle nam mało.

Całkiem niedawno naszym życiem zawładnął plastik. To tworzywo sztuczne jest wszędzie, ułatwiając istotom ludzkim codzienne życie. O tym, jak powstał plastik i jakie są konsekwencje jego istnienia, przeczytamy w „Co nam robi plastik?”.

Zaraz potem czytamy o wygodnych, jednorazowych produktach. Poznamy historię produkcji żarówek, których jakość została celowo pogorszona, aby konsumenci kupowali ich więcej i napędzali rynek. W tej części lektury dzieci poznają także specjalne punkty, do których można zanieść przedmioty nienadające się zwykłego pojemnika na śmieci. Dowiedzą się o wyzbywaniu się odpadów do innych krajów, o zanieczyszczonym kosmosie i poznają cmentarzysko statków.

Znalazł się też temat toksyn i ich fatalne skutki na ludziom zdrowiu, ale także na zwierzętach i roślinach, które zjadamy. Będzie także mowa o marnowaniu jedzenia, niszczeniu naturalnych ekosystemach i wielu innych zagrożeniach wywołanych przez człowieka.

Książkę zamyka komiks o wyprawie do Syfonii czy Sterylii, który ilustruje tamtejsze życie na obu planetach.

„Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią” to zabawna i przystępnie podana wiedza zamknięta w komiksowych, nieco ironicznych obrazkach. Charakterystyczna kreska i trafne tematy bardzo przypadły nam do gustu. Bardzo polubiliśmy styl pisania Bogusia i kolorowe ilustracje Maxa, dlatego planujemy dokupić brakujące tytuły z tej serii. Autorzy niebawem wypuszczą kolejną książkę związaną z tematem tabu – „seksem”. Już zacieram rączki i wypatruje przedsprzedaży. Z czystym sumieniem polecam dzisiejszy tytuł i te opublikowane na blogu: o wirusach, mózgu, chorobie i sztucznej inteligencji.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.