Wszystko dla lajków? Powiedz STOP fikcji w internecie

Autor: Jennifer Moore-Mallinos
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 36
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5

„Wszystko dla lajków? Powiedz STOP fikcji w internecie” to lektura, która otwiera serię „S.O.S” nakładem Wydawnictwa Jedność dla dzieci.

Już sam tytuł skłania nie tylko opiekunów do sięgnięcia po książkę, ale i młodych czytelników, którzy pokuszą się na intrygujące pytanie. Żyjąc w cyberświecie, dobrze wiemy, jak media społecznościowe mogą pochłonąć nasz czas. Dzieciom, które dopiero wkraczają na tę ścieżkę, mogą pojawić się niekiedy trudności i zaskoczenia. Dlatego ważne jest, aby je chronić i zapewnić im bezpieczeństwo we współczesnym świecie, również tym cyfrowym.

Na okładce widzimy sympatyczną kilkulatkę z telefonem komórkowym w dłoni. To Lidka pospolitka, zwyczajna dziewczyna, ale utalentowana w gimnastyce i pływaniu, a do tego świetnie gra na gitarze. Ma niewielu przyjaciół i do tego uważa, że nie jest wystarczająco ładna.

Dziewczynka nie akceptuje swojego wizerunku i postanawia to zmienić. Wie, że za pomocą Photoshop’a może poprawić niektóre swoje detale i udostępnić w mediach nową, ulepszoną Lidkę. Jej plan zadziałał błyskawicznie i choć nowa fotka nie przypomina jej samej, to od czasu założenia profilu miała już 100 polubień! Po raz pierwszy została dostrzeżona i stała się popularna.

Niestety spawy przybrały inny bieg i wszystko szybko wymknęło się spod kontroli. Lidka popadła w obsesję robienia zdjęć, które wcale nie przedstawiały jej codzienności i na dodatek zmyślała różne historie o swoim życiu. To doprowadziło ją do zagubienia i wyczerpania, ponieważ ciężko jej było utrzymać wizerunek, który stworzyła. Na szczęście w samą porę przyszło otrzeźwienie – Lidka poszukała pomocy u rodziców i wszystko dobrze się skończyło.

Ostanie kartki skierowane są do rodziców – zawierają one mini porady warte przeanalizowania. I choć historia Lidki pospolitka kończy się happy endem, warto mieć na uwadze fakt, że w wielu przypadkach nie koniecznie tak jest i należy mieć rękę na pulsie. Dobro, szczęście i bezpieczeństwo dziecka stawiamy na pierwszym planie!

„Wszystko dla lajków? Powiedz STOP fikcji w internecie” to ważna i potrzebna książka dla młodych czytelników w obecnych czasach rozwijającej się technologii. Żywy współczesny język i nowoczesne ilustracje zapraszają małych i tych większych do ważnych rozmów o życiu, szczęściu i wartościach. Ten tytuł wychodzi naprzeciw jednemu z problemów współczesnych dzieci, jakim jest chęć stworzenia idealnego zdjęcia na portale społecznościowe. Bohaterka lektury przypomina nam, że nie powinniśmy wierzyć we wszystko, co widzimy w mediach społecznościowych. Kiedy zaczynamy porównywać się z innymi, możemy wpaść w pułapkę. Bardzo polecam przez duże P!

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.