Wszyscy pytają dlaczego

Autor: Eva Susso
Wydawnictwo: Zakamarki
Liczba stron: 28
Wiek: 7+
Moja ocena: 5/5

„Wszyscy pytają dlaczego” to wyjątkowy tytuł z obrazkami, który przedstawia dzieci zadające egzystencjalne pytania i filozofów, którzy próbowali na nie odpowiedzieć.

Może nie każdemu grafika przypadnie do gustu, jednak znajdą się osoby, które dostrzegą jej piękno. To właśnie przez jej na pozór ponure obrazki książka z góry, bez przeczytania, została negatywnie oceniona przez mojego męża. Jednak po przeczytaniu fragmentu „Czy Bóg istnieje?”, Paweł inaczej podszedł do oceny lektury.

We „Wszyscy pytają dlaczego” pojawiły się odwieczne pytania dotyczące życia oraz cytaty wielu filozofów z historii, którzy próbowali na nie odpowiedzieć. Co więcej, notki na końcu książki przybliżają obszary zainteresowań i poglądy pojawiających się tu myślicieli.

Każda rozkładówka poświęcona jest jednemu z dziesięciorga dzieci, które opowiadają o sytuacjach z własnego życia. Czcionka jest wyraźna, a tekst zrozumiały. Na stronie znajduje się także krótki wycinek myśli nieżyjącego już filozofa i jego zwierzęca kreatura. Ilustracje miejscami są ponure i poważne, jednak uważam, że ściśle współgrają z tekstem.

„Wszyscy pytają dlaczego” to lektura myślowa, która pozwala czytelnikowi, niezależnie od wieku, poczuć, że nie jest sam w zadawaniu sobie trudnych, egzystencjalnych pytań. Ten tytuł stawia pytania w szerszym kontekście i omawia je z perspektywy filozoficznej zarówno w tekście, jak i w obrazach. Publikacja, oceniona przeze mnie wstępnie tylko z okładki, otrzymała 3 gwiazdki, ale po jej przeczytaniu dostaje ich aż 5. Polecam tytuł dzieciom po 6. roku życia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.