Ja CEZAR i ekipa z Kapitolu

Autor: Frank Schwieger
Wydawnictwo: Papilon
Liczba stron: 208
Wiek: 6+
Moja ocena: 5/5

„Ja CEZAR i ekipa z Kapitolu” to wspaniała publikacja skierowana do najmłodszych czytelników, w której historia, literatura i kultura klasyczna nabierają nowoczesnego charakteru, by zaprezentować się w zabawny, motywujący i żywy sposób.

Tytuł przedstawia 14 postaci; niewolników, wojowników, obywateli, gladiatorów, cesarzy, królów i kapłanki, którzy wystąpili w wielkich wydarzeniach historycznych wokół Rzymu.

Cezar, bohater książki, osobiście zwraca się do czytelnika w liście, aby przedstawić swoją historię. Pragnie zmotywować go do spotkania ze swoimi przyjaciółmi, odsłaniając kontekst i otoczenie, w jakim poruszają się bohaterowie.

Przed zagłębieniem się w narrację, autor wprowadza ilustrowany indeks, który pełni rolę osi chronologicznej, czyli kolejności prowadzenia książki. Każda opisywana postać ma taki sam format. Najpierw protagonista jest prezentowany poprzez dane osobowe, gusta, lokalizacje, ulubione i najbardziej wstydliwe momenty, pochodzenie… aby zrobić miejsce dla narracji jego biografii. Każdy bohater ma swój głos, nie tylko dlatego, że jest kronikarzem własnej historii, ale także dlatego, że prezentuje cechy, które go wyróżniają. Poprzez swoją opowieść ukazuje cechy swojej osobowości, a także istotne dane historyczne, w których ujawnia społeczno-kulturowy styl życia i myśl rzymską. Ponadto na końcu każdego świadectwa znajduje się strona, na której ujawniane są informacje związane z danym światem; m.in. zwyczaje, wartości, religia, zwierzęta domowe, rola kobiet, gastronomia, wypoczynek, edukacja i społeczeństwo.

Proza jest dość przystępna i ma bezpośredni styl z prostym słownictwem i dużymi domieszkami humoru, gdzie autor bezpośrednio przemawia do czytelnika i czyni go uczestnikiem pracy przez cały czas.

Ilustracje, choć czarno-białe, są zabawne i dobrze dostosowane do intelektualnych i behawioralnych cech narratorów. Wykonane są z dużą dbałością o szczegóły, są przyjazne i doskonale oddają to, co chce przekazać historia.

„Ja CEZAR i ekipa z Kapitolu” to ciekawa lektura, która pozwala w oryginalny sposób przybliżyć najmłodszym historię Rzymu i dostosować ją do ich zainteresowań. Prostota książki, różnorodność i humor pozwalają jej stać się zabawnym, motywującym, edukacyjnym i dynamicznym zasobem, w którym nauka i czytanie nie stoją w sprzeczności. Bardzo przyjemnie było przeczytać, jak każdy z bohaterów ma swój własny sposób mówienia i osobliwości, co jest niemałym osiągnięciem ze strony autora. Uważam, że tytuł świetnie przybliża sekrety rzymskich postaci uczniom, którzy przygotowują się do jakiegoś ważnego egzaminu z historii. Gorąco polecam!

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.