Rycerze, Część 3 – opinia, której w polskim (ani nawet angielskim) Internecie, nigdzie nie znajdziecie(!)

Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: FoxGames
Liczba stron: 96
Wiek: 10+
Moja Ocena: 4/5

Ten post został wyjątkowo napisany przez mojego męża, Pawła.

Po przeczytaniu, czy raczej “przejściu” Rycerzy 1 i 2, nareszcie czas na trzecią część. Pierwsze co rzuca się w oczy to mniejsza ilość stron, niż w poprzednich wersjach. Mimo to długość książki nie była dla nas żadnym problemem. Myślę, że poprzednia część miała błędy, które sprawiały, że czytało się ją nadmiernie długo. Ta uważam, była w sam raz, chociaż niestety również nie była pozbawiona błędów (o czym powiem dalej).

Tym razem skupiamy się na poszukiwaniu przedmiotów, które na końcu książki możemy wymienić na punkty. Nam (7-letniemu Adasiowi i jego tacie) udało się uzbierać ich dosyć sporo i byłem z nas dość dumny, a mimo to wypadliśmy raczej średnio, lub słabo, w porównaniu z wynikami, jakie można tam osiągnąć. Trochę brakuje mi jakichś podpowiedzi w książce lub możliwości powrotu do fragmentów, w których może poszło się w złą stronę. Pozycja jest również dość brutalna, ponieważ można zajść w niej daleko, dokonać drobnego błędu i od razu ginie się na miejscu, a jeśli gra się uczciwie, trzeba rozpocząć wszystko od początku (czego my, przyznam się szczerze, nie robiliśmy).

Tutaj scenerią są głównie ruiny jakichś starodawnych leśnych / skalnych miast z kościotrupami jako ich strażnikami. Zagadki wyciągnięte są iście z filmów Indiana Jones i piramid. Nam bardzo się one podobały, ale niektóre z nich zdecydowanie nie są dla siedmiolatków – wiele z nich sprawiało nawet mi nie lada wyzwanie. Myślę, że tak jak widziałem na wielu stronach w Internecie, odpowiedni wiek do rozwiązywania zagadek to minimum 10-12 lat, albo i więcej, choć część z nich nie była taka trudna. Mnie najbardziej przeszkadzała dwuznaczność niektórych zadań.

Zaznaczę, że był tam fragment, w którym prawie poddaliśmy się z książką całkowicie i z tego, co czytałem na forach internetowych, wiele ludzi w taki właśnie sposób skończyło zabawę z tą pozycją. Niektórzy dochodzą do zagadki, której nie potrafią rozwiązać i poddają się, zupełnie rezygnując. Moja żona też poddała się z trzecią częścią. Skakanie ze strony na stronę, poszukiwania i tym podobne znużyło ją i nie chciała dalej czytać. Jednak nam książka spodobała się na tyle, że nie potrafiliśmy się szybko poddać i dlatego szukałem pomocy na polskich forach lub stronach z recenzjami. Znalazłem tam niestety niewiele. W końcu wpadłem na pomysł przeszukania stron angielskojęzycznych i całe szczęście trafiłem na opinie książki na stronie Amazon (https://www.amazon.co.uk/product-reviews/1683691474/ref=cm_cr_getr_d_paging_btm_prev_1?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews&pageNumber=1)

Okazało się, że w jednej z głównych zagadek proszeni jesteśmy o pomnożenie cyfr, które w rzeczywistości powinny być podzielone. Jest to na tyle duża różnica, że nie wiedząc o tym błędzie, nie jesteśmy w stanie przejść dalej. W angielskojęzycznej wersji książki występuje dokładnie ten sam błąd i podejrzewam, że to właśnie z tego języka tłumaczona jest nasza wersja, a nie z oryginału – francuskiego. Nie rozumiem jak ktoś, kto wydaje tytuł w języku polskim, mógł sam nie spróbować go przeczytać i wyłapać takiego oczywistego błędu(!) – Foxgames mogło się bardziej przyłożyć, a już na pewno na ich stronie powinna być poprawka – czego nie znalazłem ani na ich stronie, ani w żadnym forum polsko-, czy angielskojęzycznym – tylko na jednej z opinii na Amazonie.

Jednak jeśli wiemy o tych niedociągnięciach i jeśli zgodzimy się je zaakceptować, to książka jest naprawdę fajna i uważam, że warto ją przeczytać i ją polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.